ФОТОПЛЕНЕР „БУРГАС – СОЛТА, ПТИЦИТЕ И ХОРАТА” 2015
Wildlife фотография, Пейзажна фотография, Въздушна фотография
С техниката на Canon и Sigma- 3 – 6 септември 2015 г.
- 4 дни/ 3 нощувки
- Със собствен транспорт

- Описание
- Програма
- Полезна информация
- Фотоконкурс
- Етични правила
- Галерия
Със съдействието на:
-Проект „Солта на Живота“ (LIFE11 NAT/BG/000362), финансиран по програма LIFE+на ЕС. - http://www.saltoflife.biodiversity.bg/
- Canon България
- Фотографски системи ООД – официален дистрибутор на продуктите на Sigma, Loweproи Jobyза България.
Програмата на пленера е насочена към онези любители и професионалисти на фотографското изкуство чиято страст са Wildlife фотографията и пейзажната фотография, като за целта програмата на пленера е разделена на два модула:
Модул “Wild Life – Атанасовско езеро ” – снимане на водолюбиви птици в Натура 2000 зони “Атанасовско езеро“, „Поморийско езеро“ и “Комплекс Мандра-Пода“ (до Природозащитен център „Пода“ на БДЗП).
Модул “Атанасовско езеро – солта, птиците и хората” – снимане на пейзаж, птици и от въздуха (от мотоделтапланер) в района на “Атанасовско езеро”.
МАЛКО ПОДРОБНОСТИ ПО ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА СНИМАНЕ ОСИГУРЕНИ ЗА УЧАСТНИЦИТЕ В ПЛЕНЕРА
1. Снимане на водолюбиви птици от укритията, изградени в Атанасовско езеро и Защитена местност Пода
Стационарните укрития, които ползваме за снимане са трите укрития на ПЗЦ Пода и новото укритие на Атанасовско езеро (което към момента на провеждането трябва да бъде завършено и пуснато за ползаване). Общият капацитет на укритията надвишава значително лимитирания брой на участниците в пленера, така че ще бъдат използвани тези укрития, които предлагат най-атрактивни възможности през дните на пленера.
2.Снимане на водолюбиви птици с маскировъчно пончо или от маскировъчно преносимо укритие в района на Бургаски езера и Поморийско езеро
Пленерът се провежда по време когато птиците вече са напуснали гнездата си и е започнал есенният прелет. Тогава различните видове птици като къдроглавият пеликан, розовият пеликан, лопатарките, чапловите, дъждосвирците и др. се струпват на предпочитани места в района на Атанасовско езеро, Вая, Пода, Мандра и Поморийско езеро. Снимащите пленеристи с пончота и преносимо укритие ще бъдат водени и разставени по местата предлагащи най-добри възможности за снимане в конкретните дни в района на езерата около Бургас.
3. Снимане от делтапланер над солниците на Атанасовско езеро
Снимането с делтапланер се провежда през двата дни 4 и 5 септември. Извършва се над южната част на Атанасовско езеро и част от Бургас. Полетите са в първата част на деня (започва се след изгрев слънце), в позволения времеви прозорец от Ръководство Въздушно Движение на Бургаското летище.
Участниците в пленера снимат от двуместен мотоделтапланер управляван от Светослав Соломаха.
4. Обиколка на солниците с „Влакчето на солта“
Пътуването с „Влакчето на солта“ ни представя традиционния начин на добив на сол и характерния пейзаж за солниците, останал почти неповлиян от технологиите през вековете. Обагрените в червено-розово води на Атанасовско езеро, прелитащите ята птици, планините от сол, лицата и ръцете на солничаритене дават покой на сетивата попиващи неповторимата атмосфера.
Близо до началната спирка на „Влакчето на солта“ е и „Точката“ – вече 30 години това е най-притегателното мястоза хората следящи есенния прелет по миграционният път Виа Понтика.
5.Снимане от кола по позволения маршрут край резервата или от новото укритие на Атанасовско езеро
Новоизграденото фотоукритие на Атанасовско езеро е предвидено за снимане на саблеклюни и кокилобегачи и множество други видове дъждосвирци, спиращи в езерото за почивка и хранене по време на дългия им път от Арктика към местата за зимуване. Капацитета на укритието е до 3-ма снимащи (укритието е с размери 2 х 3 м.).
Снимането от кола се извършва по източната дига на Атанасовско езеро и в достъпнитеучастъци около резервата.
При записването за участие в пленера участниците заявяват желание за снимане от укритието на Атанасовско езеро или от кола. Максималният брой снимащи от укритието за всеки от двата дена (4 и 5 септември) е 3-ма души.
Фотопленерът се провежда в рамките на проект "Солта на живота" (LIFE11 NAT/BG/000362), финансиран по програма LIFE+на ЕС, изпълняван от Българска Фондация Биоразнообразие в партньорство с Българско дрижество за защита на птиците.
Програма:
03 септември
четвъртък
14:00 – 16:00 – Пристигане и настаняване на участниците в семеен хотел в квартал Крайморие. Преди пленера записаните за участие ще получат допълнителна информация за местоположението на хотела.
16:00 – 17:00 – Акредитиране – фоайето на хотела.
17:00 – 19:00 – Запознаване с техниката предоставена за пленера от Canon и Sigma.
19:00 – 20:00 – Запознаване участниците със спецификата и добрите практики за снимане от укритие. Инструктаж презентация за спецификата на снимане на диви животни от укритие и видовете, които могат да се срещнат в района на пленера. Лектори ще бъдат Богдан Боев – RAPTOR, Борислав Тончев (БДЗП). Място – Природозащитен център „Пода“.
20:00 – 22:00 – Вечеря в хотела.
04 септември
петък
Ранна закуска в хотела.
Двата екипа отпътуват съответно за местата на снимане – ЗМ “Пода” и Атанасовско езеро.
07:00 – Начало на снимачния ден.
20:00 – 22:00 – Вечеря и обсъждане на направените кадри през деня.
05 септември
събота
Ранна закуска в хотела.
Двата екипа отпътуват съответно за местата на снимане – ЗМ “Пода” и Атанасовско езеро.
07:00 – Начало на снимачния ден.
20:00 – 22:00 – Вечеря и обсъждане на направените кадри през деня.
06 септември
неделя
Закуска
Отпътуване