ФОТОПЛЕНЕР “ФИЛМОВ РЕНЕСАНС в МУГЛА” 2022
Работилница “Магията на филмовата фотография”
със съдействието на Генчо Петков Със съдействието на Sigma - специални обективи за специални места
- 29 юли – 2 август 2022г.
- 5 дни/ 4 нощувки
- Със собствен транспорт
Скъпи приятели,
Сигурно всеки от вас е виждал фотографии заснети на филм и е се е чудил на магическото им въздействие, което е много по-различно от това на фотографиите получени по цифров път.
В разгара на лятото Ви предлагаме да се включите в едно мероприятие, по време на което ще имате възможност да заснемете своя (може би) първи филм, да го проявите с помощта на нашия лектор Генчо Петков ф.х. и да научите повече за технологията доминирала фотографията почти през всичките 100 години от нейното създаване от Ниепс и Дагер.
Достатъчно е да вземете своя филмов фотоапарат (сигурно много от вас имат филмов фотоапарат, който събира прах някъде по шкафовете в къщата) и да участвате във фотопленера “Филмов Ренесанс” и в Работилницата “Магията на филмовата фотография”, които ще проведем в китното родопско селце Мугла. Ще имаме достатъчно обекти за снимане – през уикенда ще се проведе традиционния събор на село Мугла – Среде лето, а селото предлага и много обекти и детайли подходящи за заснемане, както на филм така и с цифрова камера. Пейзажите около селото са магически, а на въпроса, как можете да ги интерпретирате в черно-бели тонове (тъй като ще снимаме и проявяваме черно-бели филми) ще ви отговори лектора Генчо Петков ф.х. EFIAP.
Лекцията, която Генчо ще изнесе по време на Работилницата “Магията на филмовата фотография” ще ви запознае с класическата филмова фотография и процесите около нея и ще включва следните основни теми:
Сенки от миналото – бърз поглед в историята.
От камера обскура до СЛР – видове класически фотоапарати.
Специални филмови особености в снимачния процес на филм. Теория и практика
Класически черно-бели или цветни фотографски процеси.
Проявяване на филм – практически.
Работа във фотолаборатория – теоретично.
Приложения за дигитализиране на класическата фотография.
Всеки участник ще получи по два филма Ilford HP5, като първия ще трябва да заснемe по време на събора на селото в събота – 30 юли. През следващите два дни – неделя и понеделник, с Генчо ще проявим филмите и ще сканираме избрани от вас кадри, които ще прожектираме за обсъждане в понеделник вечер – 1 август 2022 г. Вторият филм, който ще получите, може да заснемете в неделя и понеделник, докато ние проявяваме първите ви филми. При желание, в понеделник 1 август може да опитате лично да проявите втория филм, докато тече процеса на сканиране на първите филми.
Ще завършим пленера на 2 август със снимане на традиционния обичай за празника “Среде Лето”,
” – представен от групата на народно читалище „Георги Сава Раковски“ с.Мугла.
Разбира се, ако желаете може да вземете и цифровите си камери, но акцента по време на пленера и прожекцията ще бъде върху филмовите кадри.
Има възможност да осигурим филмови камери за тези участници, които нямат такива. Ако не разполагате с филмова камера и искате да ви бъде осигурена такава, моля отбележете това в полето за свободен текст във формата за записване. Филмовите камери, които можем да осигурим са ограничена бройка и при повече желаещи да ги ползват, може да се наложи да се редувате.
Пригответе своята филмова камера и планирайте отпуската си за дните от 29 юли до 2 август – Ние ще ви очакваме в село Мугла след 14 ч. на 29 юли 2022 година.
Програма
Таксата участие включва:
Таксата участие не включва:
за СРЕДЕ ЛЕТО
Програма
29 юли – Петък
След 14:00 ч. – Пристигане и акредитиране на участниците.
– Свободно време за снимки и разходки в района на с. Мугла.
– 18:00 – 20:00 ч. – Лекция “Магията на филмовата фотография” – лектор Генчо Петков ф.х., EFIAP.
Целта на лекцията е да запознае участниците с класическата филмова фотография и процесите около нея. По време на лекцията ще бъдат засегнати следните теми:
Сенки от миналото – бърз поглед в историята.
От камера обскура до СЛР – видове класически фотоапарати.
Специални филмови особености в снимачния процес на филм. Теория и практика
Класически черно-бели или цветни фотографски процеси.
Проявяване на филм – практически.
Работа във фотолаборатория – теоретично.
Приложения за дигитализиране на класическата фотография.
30 юли – Събота
Сутринта – Закуска, която не е за изпускане!
През Целия ден – Събор на село Мугла – време за снимане.
31 юли – Неделя
– Закуска, която не е за изпускане!
До 10 ч. – предаване на заснетите филми за проявяване
– Можем ли да заредим филма си в дозата за проявяване – Практически упражнения на участниците по зареждане на филм в доза за проявяване и усвояване на процеса на обработка на черно-бял филм.
– Тренировки на светло – участникът вижда какво прави с филма.
– Тренировки в тъмна стаичка или ръкав – симулация на реална ситуация – участникът не вижда как върви филма в сприралата.
– Проявяване на заснетите от участниците филми – първия филм на всеки участник ще бъде проявен от Генчо Петков. След като филмите бъдат проявени, ще бъде дадена възможност на участниците, да прегледат негативите и да изберат кадри, които да бъдат сканирани, за да може да ги прожектираме по време на дискусията в понеделник вечер.
– Участниците, които желаят, могат да използват деня, както за практически тренировки по детайли от процеса на обработка на филм, така и за разходки и снимане в селото и околностите му.
– Вечерта – Конкурс за най-бързо зареждане на филм в доза за проявяване.
1 август – Понеделник
– Сканиране на проявените филми
– Тези участници, които са заснели втория си филм, ще могат да го прояват сами под ръководството на организаторите на пленера.
– Възможност за офроуд разходка по маршрут Мугла – Чаева чука – местност Мурсалица – Мугла. Цена на офроуд обиколката – 90 лв. на човек. Цената може да променена в зависимост от цените на горивата.
– Вечерта – прожекция на избраните филмови кадри и дискусия
2 август – Понеделник
– Обичай “Среде Лето” – представен от групата на народно читалище „Георги Сава Раковски“ с.Мугла.
– Свободно време за снимки в селото.
– Възможност за обяд в ресторанта на х-л Мугла.
– Отпътуване
Таксата участие включва:
Кратък курс по класическа филмова фотография и процесите около нея
Два филма Ilford HP5 за всеки участник
Необходимите химикали за проявяване на заснетите филми
Сканиране на кадрите от първия заснет филм
Творчески съвети и техническа помощ от лектора Генчо Петков ф.х. EFIAP и от организаторите.
Възможност за използване на техника – обективи и камери Sigma – по време на фотопленера.
Има възможност да осигурим филмови фотокамери за участниците в пленера, които нямат собствени.
Обсъждане на направените снимки и постигнатите резултати от участниците в пленера.
Анализ и технически препоръки за кадрите на всеки автор.
Таксата участие не включва:
Транспорт
Извозване на участниците с джипове от местността Герзовица до село Мугла – 80 лв. на кола
Нощувки
Лични разходи
Обеди и вечери
Offroad обиколката планирана за 01 август 2022 г.
за СРЕДЕ ЛЕТО
„Среде лето” е хилядолетна традиция засвидетелствана от времето на траките. Те са почитали два празника – посрещане на слънцето през зимата и изпращането му към зимата в началото на м. Август – слънчев кръговрат. „Среде лето” бележи края на периода, в който силата на слънцето расте и е началото на упадъка на силите му преди зимата. В обичая битуват старинни преживелици, които се изразяват във вярването за магическата сила на водата и зеленината. Вярва се, че слънцето слиза да се окъпе във водата, облича кожуха и тръгва към зимата, като препуска по небето със своята огнена колесница.
Празникът започва още на 1 август вечерта. От набраните цветя се повиват китки, завързани с червен конец /символ на кръвта и закодираното ДНК/ – за всеки член от семейството и една по- голяма за къщата. Поставя се в бяла харкумка пълна с вода и се изнася навън на месечина и звезди /космични сили/. Трябва да престои през ноща, покрита с бяла кърпа и не се внася в дома докато не се „поят“ – пеят китките.
На втори август всички стават рано и с нетърпение оглеждат китките. Радостни са, когато те са свежи – символизират здраве. При изгрев слънце цялото село е навън, събират се на „Яза” до вода да „поят“ – пеят китките. Харкумките са поставени в средата, откриват се от кърпите. Най – възрастната жена взема една от китките и „плиска” с вода околните. На всяка китка се пее и по съдържанието на песента се гадае.
Всички заедно посрещат слънцето, което потегля вече към зимата. Момите хвърлят венците, за да се види кой венец ще се отдалечи най-бързо /сватбата ще е най-скоро/. За здраве и радостни дни със силата на билките и водата мугленските родове наричат китките с песен и благословия. Екват цветните песенни мелодии извиращи от корените, за да се плиснат като бисери от избухнали светове. Народните ваятели описват със звуци и глас дълбините на житейските пътеки които с вълните на музиката, като приливна вълна се реят волно в простора.
Сподели
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print